Menorca in 2 Dagen: alles wat je moet weten

Menorca is een eiland groot genoeg om je agenda een weekend mee te vullen. Stranden, steden en prehistorie zijn slechts enkele van de dingen die je kunt ontdekken.
Menorca in 2 Dagen: alles wat je moet weten

Meer over: Menorca in 2 Dagen: alles wat je moet weten

Er zijn drie eilanden die in het hart van iedereen in Spanje liggen: Ibiza, Mallorca en Menorca. Dit laatste eiland, dat door velen wordt beschouwd als het kleine zusje van de hele Balearen, heeft tal van paradijselijke stranden en een boeiende geschiedenis.

Twee dagen is precies genoeg om de twee kanten van het eiland Menorca te leren kennen: de historische en culturele kant, en de kant van de stranden en ontspanning. Het hangt allemaal af van wat je prioriteiten zijn en wat je wilt doen op dit unieke en veelzijdige eiland.

Dag 1: Mahón, de stranden van Son Bou en de archeologische vindplaats Torre d'en Galmés

Door de straten van Mahón| ©mark bartlett
Door de straten van Mahón| ©mark bartlett

De huidige hoofdstad van het eiland is Mahón. Dit is een kleine stad met slechts ongeveer 30.000 geregistreerde inwoners, maar in de zomer verdubbelt dit aantal, waardoor het een zeer levendige plek is. Bovendien ligt de luchthaven vlakbij, dus het is beter om je reis hier te beginnen.

Tijdens de eerste dag van uw reis kunt u kennismaken met de charmes van Mahón. Maar er zijn nog andere activiteiten te doen op Menorca, zoals 's middags uitrusten op de stranden van Son Bou en omgeving en de dag afsluiten met een bezoek aan de archeologische vindplaats Torre d'en Galmés, waar u iets te weten komt over de prehistorie van het Middellandse Zeegebied. Doet u mee?

Mahón, van de luchthaven naar de haven

De beste manier om Menorca te bereiken is met het vliegtuig, vooral als je vanaf het Iberisch schiereiland of vanuit een ander land reist. De luchthaven van Menorca ligt op slechts 4 kilometer van het stadscentrum, waardoor het heel gemakkelijk is om vanuit de luchthaven naar de stad te reizen. Als je buslijn 10 neemt, ben je in ongeveer tien minuten in de stad. Er zijn ook transfers vanaf de luchthaven die je naar je hotel kunnen brengen.

Als je met het vliegtuig komt, raad ik je aan een auto te huren. Voor twee dagen is dat niet duur en kun je op je gemak alle uithoeken van het eiland verkennen, zonder dat je afhankelijk bent van de busdienstregeling, die vaak niet tot in de meer afgelegen gebieden reikt. Je kunt de auto huren op de dag van aankomst, wanneer je al in Mahón bent.

Als je echter geen auto wilt of kunt huren, zijn de mogelijkheden beperkter, maar er zijn nog steeds alternatieven. In Mahón en de volgende dag in Ciutadella kun je bussen nemen, maar de frequentie is niet optimaal. Als het om langere afstanden gaat of als je naar afgelegen baaien en plaatsen gaat, is een taxi of Uber de beste optie. Tot slot kun je ook een georganiseerde excursie boeken, met een vertrek- en aankomsttijd, maar in dat geval moet je je agenda daarop afstemmen.

Boek een rondleiding door Mahón

Rijd naar het fort van Isabel II

Als eerste stadsroute raad ik je aan om naar het schiereiland La Mola te gaan, de kust tegenover de haven van de stad. Je kunt het niet missen en aan het einde ervan kom je bij een enorme vesting: het fort Isabel II, een origineel militair bouwwerk uit de 19e eeuw dat tegenover het kasteel San Felipe ligt. Het is een militair fort dat vanwege zijn strategische ligging is gebouwd en nooit is aangevallen, waardoor het spectaculair goed bewaard is gebleven.

Mijn advies is om, als je een auto hebt, in een half uur het hele schiereiland te verkennen en naar het fort Isabel II te rijden. Zo niet, dan heb je twee opties:

  • Je kunt een Uber of een taxi nemen, die je in een paar minuten langs die 8 kilometer kust brengt.
  • Een watertaxi reserveren, waarmee je sneller langs de kust kunt reizen. Op de terugweg kun je dezelfde alternatieven nemen om naar het centrum van Mahón te gaan.

Dit bouwwerk is perfect om te wandelen, omdat je snel een rondje in de open lucht kunt maken, ideaal om foto's te maken. Vlakbij de vesting ligt het meest oostelijke punt van Spanje, dus dat is ook een leuke bezienswaardigheid. Bovendien kun je een bezoek brengen aan de Cova de s'Aigua, een waar wonder.

Boek een rondleiding door de Cova de s'Aigua

Bezoek de haven van Mahón

Haven van Maó| ©Eduardo Ortín
Haven van Maó| ©Eduardo Ortín

Als je klaar bent in La Mola, raad ik je aan om naar de haven van de stad te gaan, die vlakbij het centrum ligt, waar je de rest van de route kunt volgen. Het is een charmante plek: een zeer lange natuurlijke haven, waar je allerlei soorten boten kunt zien, groot en klein.

Maak gebruik van de ochtend om langs de rand van de haven te wandelen en foto's te maken bij de verschillende uitkijkpunten, en informeer naar mogelijke boottochten, als je daar tijd voor hebt. Hieronder vind je enkele mogelijkheden:

Een van de meest karakteristieke uitkijkpunten van de haven is dat van de Plaza de la Miranda, maar onderweg kom je nog andere prachtige uitkijkpunten tegen, zoals dat van de Pont Des Castell of dat van Punta Cala Figuera.

Boek een boottocht op Menorca

Wandel en lunch in het centrum van de stad

Het is heel goed mogelijk dat je honger krijgt, want het is bijna middag en je moet een plek vinden om te eten. Het beste is om naar het centrum van de stad te gaan. Dit ligt op de helling achter de haven van Mahón en heeft niet alleen een prachtige charme door zijn architectuur en straten, maar is ook een perfecte plek om te zitten en te eten.

Je kunt in een van de straten parkeren als het niet druk is, maar anders raad ik je aan om je auto in de gratis parkeergarage aan de Carrera de Sant Sebastiá te zetten. Als je geen auto hebt, kun je het beste de bus nemen of gewoon lopen, want het is niet zo ver. Vanaf daar kun je lekker gaan wandelen. De Plaza de la Constitución is het meest centraal gelegen plein en daar staat het stadhuis, een gebouw uit de 17e eeuw dat eeuwen later werd gerenoveerd. Je kunt ook de kerken in de omgeving van het plein bekijken.

Als je gaat eten, kun je kiezen uit enkele van de beste restaurants van Menorca. Vlakbij het plein ligt Es Musclet, een tapasbar met uitstekende referenties. Maar anderhalve straat verderop kun je de beste zeevruchten proeven en genieten van de beste lunch in El Romero. Een halve straat verder, in de richting van de zee, kun je een fantastisch vegetarisch menu eten bij Clorofil. En een tip: probeer zeker de kaas van Mahón, een van de meest typische producten, zo typisch dat je een kaasworkshop in Mahón kunt reserveren.

Boek een kaasworkshop in Mahón

Ontdek de geschiedenis in de archeologische vindplaatsen van Torre d'en Galmés

Torre d'en Galmés| ©Ivan_bea
Torre d'en Galmés| ©Ivan_bea

Is de lunch klaar? Dan gaan we naar het nieuwe punt van deze route door het oosten van Menorca. Het gaat om archeologische vindplaatsen die een deel onthullen van wat de Talayotische cultuur was, die vermoedelijk tussen 1200 v.Chr. en de romanisering van het eiland op Mallorca en Menorca leefde. Maar waarom is deze plek de moeite waard?

Het is niet gebruikelijk om prehistorische bouwwerken en beschavingen te kennen die zo weinig bouwwerken en niets geschreven hebben nagelaten. De prehistorie van Menorca is uitgebreid bestudeerd en er is veel moeite gedaan om al deze vondsten aan het licht te brengen. De Torre d'en Galmés is een van die vindplaatsen. Eenmaal aangekomen kunt u uw auto gemakkelijk parkeren, de toegangsprijs bedraagt slechts ongeveer € 3 en de site is verdeeld in twee delen:

  • Een interpretatiecentrum, waar de geschiedenis en de talayotische vondsten worden verteld. Als je het interpretatiecentrum bezoekt, krijg je een beter begrip van hoe het gebied was ingedeeld en welke bouwwerken er waren. Dit bezoek duurt niet langer dan een uur.
  • Het andere deel is de nederzetting Torre d'en Galmés zelf.

Je kunt er met de auto in ongeveer 20 minuten komen via de Me-1, waarbij je de weg naar Son Bou oversteekt om uiteindelijk op die naar Sant Llorenç uit te komen. Als je niet met de auto gaat, is het belangrijkste alternatief om een taxi te nemen of een dienst van een app voor carpooling. Je kunt ook kijken of er een georganiseerde excursie met gids is en deze van tevoren reserveren, maar houd rekening met het tijdstip en de plaats van vertrek.

Ontspan op de stranden van Son Bou

Als je buik vol is en je een wandeling door de prehistorie van de Middellandse Zee hebt gemaakt, is het tijd om uit te rusten. Dus waarom zou je niet naar een van de mooiste en belangrijkste stranden van Menorca gaan? Son Bou is een paradijselijke plek. Met de auto ben je in slechts tien minuten bij het dorp Torre d'en Galmés en kun je gemakkelijk parkeren. Als je daar een taxi neemt, is het tarief ook vrij voordelig.

Dit strand is geweldig voor toeristen, omdat het maar liefst 2,5 kilometer lang is, waardoor het het langste strand van het eiland is. Bovendien heeft het dezelfde kenmerken als veel van de stranden en baaien van Menorca: zeer helder water en zachte, warme zand. Bovendien is de zee bij dit strand erg rustig, zodat je er relatief rustig kunt zwemmen. Het is ook een gebied waar veel voorzieningen zijn. Je kunt er allerlei watersporten beoefenen, zoals duiken, en ook een hapje eten in de verschillende strandtentjes.

Mijn aanbeveling is dat je, als je rond 15.00 uur op het strand aankomt, kunt ontspannen tot het donker wordt en alle zorgen van je af kunt zetten.
Kijk naar de zee, ga zwemmen, geniet van de golven, het zand en alles wat Son Bou te bieden heeft. Als je wilt dineren, is een strandbar een geweldige optie. Als je van feesten houdt, zijn er zelfs enkele clubs en hotels in de buurt. Zo niet, dan wacht Mahón weer op je om uit te rusten en in dit geval kun je een bus nemen die je rechtstreeks daarheen brengt. Neem hiervoor de TMSA-lijnen, voor ongeveer € 2,60.

Boek een boottocht langs de baaien in het zuiden van Menorca

Dag 2: Ciutadella, Cala en Turqueta en Fornells

Haven van Fornells| ©dani valle
Haven van Fornells| ©dani valle

Er is veel te zien en te doen op Menorca. Op de eerste dag heb je de oostkust van Menorca kunnen verkennen. Nu ontbreekt nog de andere helft van het eiland, waar een prachtige stad ligt: Ciutadella. Maar dat niet alleen: je kunt ook de meest ongerepte stranden van Menorca ontdekken, zoals Cala en Turqueta, en de dag afsluiten op een idyllisch uitkijkpunt in Fornells.

Rechtstreeks naar Ciutadella

Aan de andere kant van Menorca ligt een prachtige stad genaamd Ciutadella. Als je in Mahón verblijft, raad ik je aan om vroeg op te staan, lekker te ontbijten en de auto te pakken, zodat je genoeg tijd hebt om alles te zien wat Ciutadella te bieden heeft. In slechts 40 minuten ben je in het historische centrum, waar deze route begint. Als je niet met de auto gaat, kun je het beste een bus van TMSA nemen, die ongeveer € 5,40 kost.

U kunt het beste uw auto parkeren in de Carrera del Príncep en vanaf daar de route te voet afleggen. Als u het historische centrum verlaat, hoeft u slechts anderhalve straat af te lopen om bij het plein Alfonso XIII te komen, dat in de volksmond Plaza de las Palmeras wordt genoemd. Dit plein is omringd door bars en restaurants, dus als u nog niet heeft ontbeten, is dit uw beste kans om even te gaan zitten en dat te doen.

Een van de opties die je hebt, afhankelijk van het tijdstip waarop je daar bent, is Molí des Comte Asador, een traditioneel Spaans restaurant dat voornamelijk gebraad en zeeduivel serveert. Het bijzondere aan dit restaurant is dat het zich in een oude graanmolen bevindt die bewaard is gebleven en aangepast is om deze structuur te vormen.

Boek een boottocht langs de baaien in het noorden van Menorca

Bezoek de kathedraal, het stadhuis en het plein Plaza de la Explanada

Terwijl je rondwandelt, zul je ontdekken waarom Ciutadella zo'n mooie stad is. De architectuur, met zijn pastelkleuren en lage gebouwen, is iconisch omdat het verschillende stijlen uit verschillende eeuwen combineert, wat de stad een unieke schoonheid geeft. Als je vrijwel rechtdoor loopt, zie je andere bezienswaardigheden, zoals de kathedraal van Santa María de Ciutadella, een gotisch gebouw dat ook in pastelkleuren is uitgevoerd. Tegenover de kathedraal ligt een klein plein dat een ideale plek is om de mooiste foto's te maken.

Als je nog ongeveer vijf minuten verder loopt, kom je bij het plein Plaza des Born met een imposante obelisk in het midden, waar vaak straatverkopers van ambachtelijke producten staan. Tegenover het plein staat het imposante stadhuis, bekend als Palau Squella, uit de 18e eeuw, met palmbomen ervoor die zo op een ansichtkaart zouden kunnen staan.

Ten slotte, op slechts een halve straat afstand, kom je bij het plein Plaza de la Explanada, het grootste plein van Ciutadella, vol met terrassen, bars en zitjes. Dit is de ideale plek om even uit te rusten.

Traveller Tip

Als je van historische monumenten houdt, kun je meer tijd aan de rondleiding besteden en het hele historische centrum verkennen, tot aan de Nou Mercat.

Wandel en lunch in de haven

Haven van Ciutadella| ©Jaume Escofet
Haven van Ciutadella| ©Jaume Escofet

Net als in Mahón is de haven een van de belangrijkste plekken, en dat geldt ook voor Ciutadella. Deze haven ontstond in de middeleeuwen, maar kreeg pas in de 20e eeuw, toen de stad werd uitgebreid, een grotere commerciële betekenis. Daarom lijkt het een zeer oude haven, maar door de restauraties ziet hij er steeds nieuwer uit.

Als je op het plein des Born bent, kun je een stukje naar de zee lopen en vanaf daar een panoramisch uitzicht over de hele haven hebben. Dit is de perfecte plek om alle foto's te maken die je wilt van de kust van deze stad, want het ziet er fantastisch uit. Daarna hoef je alleen maar een paar pittoreske trappen af te dalen en je bent in de haven, vanwaar veel boottochten vanuit Ciutadella vertrekken die je kunt maken als je tijd hebt.

Het is geweldig om de haven tussen beide kusten en van het ene uiteinde naar het andere te doorkruisen. Het hangt allemaal af van de tijd die je hebt en of je al erg moe bent van het lopen. Maar wat wel belangrijk is, is dat je iets eet. In de haven heb je vooral visgerechten. Veel daarvan zijn typisch Menorcaanse specialiteiten. In restaurant Cafè Balear heb je bijvoorbeeld een grote keuze aan zeevruchten, die je ook vindt in het Aquarium Port Ciutadella, dat gespecialiseerd is in kreeften. Als je liever iets internationalers hebt, zijn er ook pizza's en buffetten.

Boek een catamarantocht op Menorca

Ontspan in de turquoise baaien

Als je al geluncht hebt, hoef je alleen maar terug te lopen naar de parkeerplaats, je auto op te halen en de hele middag op het strand te gaan uitrusten. Mijn advies is om naar de baaien te gaan: prachtige stranden die je in Spanje kunt vinden en die verborgen lijken te liggen tussen kleine kliffen en moeilijk toegankelijk zijn, waardoor ze in hun natuurlijke staat bewaard zijn gebleven.

Als je echter niet met de auto gaat, heb je twee opties om er te komen:

  • Je kunt een excursie boeken in de haven van Ciutadella die je erheen brengt, of een taxi of Uber nemen.
  • Er zijn ook bussen van bedrijven zoals Autocares Torres die deze toeristische routes rijden, maar u moet van tevoren informeren hoe vaak ze rijden.

In het westen van het eiland, op 20 minuten rijden van het centrum van Ciutadella, vind je enkele van de mooiste baaien van Menorca, zoals Cala des Talaier en Cala en Turqueta, die ik je kan aanraden. Het is het beroemdste ongerepte strand van het hele eiland. Het dankt zijn naam aan het turquoise water en zijn eigen fysieke kenmerken. Het is een soort klif, omgeven door halfronde bergen, waardoor het erg moeilijk toegankelijk is. Daarom moet je de auto achterlaten op een parkeerplaats op 10 minuten van het strand.

In deze baai vind je geen grote infrastructuur. Er zijn openbare toiletten, een strandwacht voor noodgevallen en weinig meer. Het gaat erom dat je er gewoon bent, geniet van de zee en even helemaal loskomt van alle drukte van de stad. Dit is het moment om te ontspannen en je kunt hier zonder problemen tot het einde van de middag blijven.

Boek een boottocht langs de baaien in het zuiden van Menorca

Neem afscheid van de reis in Fornells

Kreeftenschotel| ©Eugene Peretz
Kreeftenschotel| ©Eugene Peretz

Nog niet zo snel: er is nog één punt op je reisplan. De mooiste zonsondergangen zijn namelijk te zien aan de noordkust van Menorca. Afhankelijk van het tijdstip waarop de zon ondergaat, zou het dus geweldig zijn om naar het noorden te gaan. En daarvoor:

  • Je kunt ervoor kiezen om weer de auto te nemen.
  • Je kunt de bus nemen. Daarvoor moet je eerst terug naar Ciutadella en dan een andere bus nemen naar Fornells
  • Ik raad je aan een taxi of Uber te nemen als je niet kunt rijden. In ongeveer 30 minuten ben je in Fornells, een klein kustplaatsje met prachtige architectuur, gelegen tussen heuvels en ook het vertrekpunt voor verschillende boottochten.

Als het nog licht is, kun je het beste meteen een wandeling maken en gaan eten. In Fornells kun je namelijk een fantastische kreeftenstoofpot eten. Je kunt deze zelfs direct aan zee eten, in restaurants zoals Sa Llagosta, terwijl je ziet hoe de lucht oranje kleurt.

Fornells is erg klein en snel te verkennen, maar om de majestueuze zonsondergang te zien, raad ik je aan om naar het noorden te gaan. Daar vind je de Torre de Fornells, een oude militaire verdedigingspost, en vlak voor de klif zijn er uitkijkpunten waar je je reis rustig kunt afsluiten terwijl je geniet van een van de mooiste zonsondergangen van het eiland. Op de terugweg hoef je slechts 20 minuten te rijden naar Mahón of de bus te nemen. En als je nog meer plannen zoekt, raad ik je aan je reis af te sluiten met een sterrenkijktour.

Boek een sterrenkijktour

Beoordelingen van andere reizigers

4.7
· 4573 Reviews
  • D
    D. V.
    5
    (0 Reviews)
    Ik ging met mijn partner op deze boottocht rond Menorca en het was geweldig, de lunch was heerlijk! Een onvergetelijke ervaring, echt een aanrader.
  • G
    G. L.
    4
    (0 Reviews)
    Ik bracht een geweldige dag door met zeilen in kristalhelder water, genietend van heerlijk eten aan boord.
  • T
    T. M.
    5
    (0 Reviews)
    Ik vond deze boottocht geweldig, het was een geweldige ervaring. De lunch aan boord was heerlijk en ik heb prachtige landschappen gezien.
  • R
    R. A.
    4
    (0 Reviews)
    De boottocht was het beste, we hebben heerlijk gegeten en mooie dingen gezien. Het was elke euro waard, ik zou het zeker herhalen.
  • G
    G.
    5
    (0 Reviews)
    De gids beantwoordde al onze vragen en gaf ons interessante informatie over de geologie van de grot en het belang ervan voor de regio.